Imadium

Kasy Fiskalne i nie tylko - Blog

Kasy fiskalne w 2018 roku

Email Drukuj

W 2018 roku ustaje ważność zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej kolejnych grup podatników. W związku z tym, najpóźniej do 31 marca 2018 roku bez względu na osiągane obroty, w kasy będą musieli się zaopatrzyć przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie wymiany walut (z wyłączeniem banków i kas oszczędnościowo-kredytowych) oraz w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, sal tanecznych, dyskotek i przedstawień cyrkowych. 

Dla wszystkich branż niewyszczególnionych w Rozporządzeniu utrzymano limit obrotu na poziomie 20 tys.

 

Jednolity Plik Kontrolny

Email Drukuj

Dużo mówiło się o wymianie kas fiskalnych na kasy online. Miało to nastąpić szybko i zdecydowanie. Temat jednak nie jest łatwy i obecne projekty przewidują, że pierwsze kasy online będą instalowane dopiero pod koniec roku 2018 u przedsiębiorców sprzedających paliwa płynne oraz świadczących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. Trochę odetchnęliśmy, bo zawsze wprowadzane nowości wiążą się z nieprzewidzianymi niespodziankami, a więc i kumulacją prac serwisu.

Względnie cicho i bez emocji pojawił się nowy obowiązek dla właścicieli firm zwany Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Dotyczy on tylko tzw. VAT-owców, czyli tych którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. Większe firmy są nim już objęte, a od 1 stycznia 2018 roku zobowiązuje on również właścicieli mikroprzedsiębiorstw do składania bez wezwania pliku JPK_VAT co miesiąc, a dokładniej do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca. W tym celu można skorzystać z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0 lub komercyjnego oprogramowania. Pierwsze rozwiązanie polega na ręcznym wprowadzeniu do arkusza kalkulacyjnego pobranego ze strony www.jpk.mf.gov.pl danych ze swojego rejestru VAT i przesłanie go za pomocą profilu zaufanego. Drugie stosują zazwyczaj firmy, które już pracują na jakimś programie do fakturowania lub sprzedażowo-magazynowym. Wśród dostępnych rozwiązań są takie, które z jednego modułu pozwalają wygenerować wszystkie wymagane przez Ministerstwo Finansów pliki kontrolne, jednak są i takie, które do wykonania tego zadania wymagają rzadko używanego przez mikroprzedsiębiorców modułu księgowego. Trzeba spokojnie przygotować się do tematu, analizując swoje potrzeby, wymagania ministerstwa i możliwości danego programu. Nie warto się spieszyć, bo można kupić coś, co zupełnie nie będzie przydatne i wręcz skomplikuje nam pracę. Również należy wziąć pod uwagę, że większość księgowych deklaruje, że będzie wysyłać potrzebne pliki w imieniu klientów, zatem od rozmowy z nimi należałoby zacząć rozeznawanie sprawy. Przedsiębiorców, którzy rozliczają się samodzielnie, zapraszamy po więcej informacji do kontaktu telefonicznego: 508 103 943 lub do siedziby firmy.

Dodam, że wszystkie programy komercyjne przed przesłaniem należy podpisać Podpisem Elektronicznym, co niestety stanowi dodatkowy koszt dla przedsiębiorcy.

 

Co wiemy o kasach on-line

Email Drukuj

Wstępnie mówi się, że pierwsze kasy on-line będą instalowane od stycznia 2018 roku. Wymiana wszystkich urządzeń fiskalnych w Polsce ma trwać 3 lata. W pierwszej kolejności wymienione będą te z najstarszą datą homologacji (baaardzo z grubsza pokrywa się ona z czasem zakupu). Ma być opracowana wspólna baza kodów towarowych, które będą umieszczane na e-paragonach, a pierwsze prototypy urządzeń mają być podobno we wrześniu.

Na tę chwilę wiemy, że wydano rozporządzenie, określające parametry techniczne nowych kas, podobno nawet coś jest testowane...

Kasy on-line mają obsługiwać transakcje bezgotówkowe, czyli płatności kartą, doładowania, bilety itd. oraz ma być opracowana wspólna baza kodów towarowych, które będą umieszczane na e-paragonach.

Ze strony Novitus:

"Każda kasa będzie musiała komunikować się z repozytorium (serwerem Ministerstwa Finansów) i zgodnie z ustalonym harmonogramem przekazywać do niego żądane dane - zazwyczaj będą to paragony, raporty dobowe i zdarzenia zarejestrowane na kasie od ostatniego połączenia z repozytorium. Komunikacja kas z repozytorium odbywać się będzie poprzez dowolne łącze internetowe: przewodowe Ethernet, WiFi, GSM.

Każda kasa będzie miała mechanizm drukujący a wydruk każdego paragonu będzie zawsze obowiązkowy. eParagon, czyli przekazanie klientowi elektronicznej postaci paragonu będzie dodatkową możliwością każdej kasy fiskalnej. Każdy nabywca będzie mógł zarejestrować na specjalnej stronie internetowej swój adres e-mail i otrzyma do niego identyfikator w postaci kodu cyfrowego (kreskowego). Może również podać identyfikator swojej karty kredytowej. Przekazując sprzedawcy swój „kod nabywcy” podczas zakupów lub przy płatności kartą jej identyfikator jest przekazywany do kasy. Na podstawie tych danych kasa pobiera z serwera adres email nabywcy i przesyła na niego paragon w postaci elektronicznej."

 

Kasy on-line

Email Drukuj

Wychodząc naprzeciw potrzebom, przeciwdziałając obawom klientów i niepewności, związanej z wprowadzeniem kas on-line, Novitus uruchomił nowy program wspierający, dający prawo do promesy każdemu klientowi, który zakupi urządzenie fiskalne po 01 kwietnia 2017, czyli od teraz do końca br. Na jej podstawie podatnik może zamiennie: 

skorzystać z modernizacji urządzenia, dostosowującego go do nowych przepisów w cenie 490 zł netto lub uzyskać rabat do 20% na zakup nowego urządzenia z aktualnej oferty. 

Stawiam tezę, że w tej sytuacji, wygrają ci, którzy kupią kasy w tym roku, bo:

1. Ominie ich cały bałagan związany z wprowadzaniem kas on-line,

2. Kupią kasy w korzystnych cenach, bo teraz serwisy wyprzedają urządzenia,

3. Jeśli jest to pierwsza kasa, to otrzymają zwrot 700 zł z US, a potem dopłacą tylko 490 zł netto na przystosowanie kasy do nowych przepisów lub zyskają rabat na nową kasę.

Wymiana wszystkich urządzeń fiskalnych w Polsce ma trwać 3 lata (pomyślny wariant). W pierwszej kolejności wymienione będą te z najstarszą datą homologacji (baaardzo z grubsza ujmując: te najstarsze). Biorąc pod uwagę, że przy codziennym użytkowaniu kasy, jej pamięć zapełnia się po 5 latach, może się zdarzyć, że kasa kupiona w tym roku, spokojnie te 5 lat przepracuje, bo np. operacja wymiany się przedłuży lub po prostu przesunie w czasie.

Niestety, czy mam rację, przekonamy się dopiero za co najmniej rok.

Szczegóły Promesy Novitus On-line ready: http://online.novitus.pl/ 

Zanim kupisz kasę fiskalną przez internet

Email Drukuj

Przed wszystkim sprawdź, czy kasę sprzedaje firma czy osoba prywatna.

Jeżeli sprzedaje firma:

1. Sprawdź, czy serwisant ma aktualne uprawnienia serwisowe dla danego typu kas (ważną legitymację)

2. Sprawdź, czy kasa, którą kupujesz ma ważną homologację.

3. Zapytaj o koszt przeglądu okresowego i sposób jego przeprowadzenia.

4. Zapytaj o koszt likwidacji kasy a w szczególności o sposób, w jaki serwisant zrobi odczyt i podpisze protokół zamknięcia kasy w Twoim Urzędzie Skarbowym.

Jeżeli sprzedaje osoba prywatna pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że kasa nie była fiskalizowana lub jest po wymianie pamięci fiskalnej oraz znalezienie serwisu, który będzie mógł/zechce podjąć się opieki serwisowej i z nim przestudiować powyższe punkty.

 

Novitus next?

Email Drukuj

Novitus zapowiada nowość: wkrótce w sprzedaży "niezwykła" kasa Novitus next. Jak opisuje producent: "Idealna dla klienta nowoczesnego i wymagającego, a jednocześnie ceniącego funkcjonalność." Tak oto zaczyna się nowa era urządzeń fiskalnych: połączenie tabletu z systemem android z kasą i drukarką fiskalną jednocześnie. Więcej na: http://next.novitus.pl/

Tu można obejrzeć film o urządzeniu: Wejdź

Novitus next

 

Kariera w sprzedaży

Email Drukuj
Bez sprzedaży firma nie ma szans, trzeba się cały czas szkolić, by nie zostać w tyle. Ta konferencja jest bezpłatna i on line i wszystko wskazuje na to, że będzie wysoki poziom merytoryczny, zatem udostępniam wydarzenie.

Realia Kariery
Fundacja Wspierania Rozwoju Realia Kariery wraz z Urzędem Dzielnicy Mokotów zapraszają na bezpłatną konferencję z cyklu FORUM REALIA KARIERY pt. „Kariera w sprzedaży – wybór, rozwój, satysfakcja”.

Konferencja, na której obecni będą dyrektorzy działów HR i sprzedaży, doradcy kariery i sami kandydaci, rozpocznie debatę na temat rynku pracy w kontekście dopasowania oferty pracodawców w Polsce do potrzeb i oczekiwań pracowników.
Jak wynika z badania BKL – Badanie Pracodawców 2010– 2014, ponad 50% firm poszukujących pracowników i doświadczających trudności w ich znalezieniu wskazuje na braki w kompetencjach zawodowych kandydatów, a co czwarty pracodawca twierdzi, że brak samodzielności, przedsiębiorczości, motywacji do pracy, odporności na stres u kandydatów są przeszkodą aby ich zatrudnić. Jednocześnie pracodawcy Unii Europejskiej upominają się o polskich menedżerów, chwaląc pracowników z Polski za samodzielność, etykę i wydajność.
Podczas wydarzenia podejmiemy próbę opisania przyczyn dlaczego tak się dzieje i zastanowimy się nad rozwiązaniami.

Naszym celem jest wyrównywanie różnicy w asymetrii informacji pomiędzy pracodawcami, a kandydatami oraz zwiększanie zdolności zatrudnieniowej pracowników. Wydarzenie organizujemy w ramach inicjatywy społecznej.

Szczegółowy program: http://realiakariery.pl/konferencja/

Informacje i zapisy: Filip Rostecki Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Termin: 3 czerwca 2016 piątek w godz. 9.00 - 15.00
Miejsce: Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców, ul. Jana Pawła Woronicza 44A w Warszawie.

Istnieje możliwość uczestnictwa online.
 

Bez ogródek, czyli dlaczego zrezygnowaliśmy ze sprzedaży importowanych „tanich” kas fiskalnych.

Email Drukuj

Generalnie, by nie działać na szkodę klienta. Bo cóż z tego, że kupi on tanią kasę, gdy oszczędność jest pozorna? Po pierwsze awaryjność tych kas jest zdecydowanie większa niż w kasach polskiej produkcji. Po drugie naprawa i wszystkie koszty serwisu importera są co najmniej dwukrotnie większe niż u polskiego producenta. Po trzecie: kasy są przestarzałe technologicznie i ktokolwiek pracował na polskiej kasie, dotykając kasy importowanej czuje, że się cofa..., czasem bardzo. Po czwarte: 80% naszych klientów, po pewnym czasie pracy na „taniej” kasie importowanej, stwierdzało, że właściwie lepiej było trochę dołożyć i kupić polską kasę.

Gdzie te kasy spełniały bez większych kłopotów swoją rolę? Na przykład mały sklep obuwniczy czy odzieżowy, tam gdzie wystawiamy kilka, kilkanaście paragonów dziennie. Abolutnie nie dawały rady (tzn. przyprawiały właścicieli i nas o ból głowy) nawet w bardzo małych sklepach spożywczych czy salonikach prasowych. Ale uwaga! Nie sprawdzały się również w firmach, gdzie wystawia się bardzo mało np. kilkanaście paragonów w roku. A to z tej prostej przyczyny, że obsługujący kasę nie miał możliwości utrwalić sobie umiejętności pracy na mało intuicyjnej maszynie. Rozsądek podpowiada też, że jeżeli wystawiasz kilkanaście paragonów w roku, to kasa „wystarczy” Ci na bardzo wiele lat pracy, zatem lepiej zaopatrzyć się w nowoczesne urządzenie, by za kilkanaście lat nie męczyć się na archaicznej kasie, gdy wokół otaczać Cię będzie prawdopodobnie jeszcze więcej nowinek technicznych niż dziś.

 

Kiedy można odsprzedać kasę fiskalną?

Email Drukuj

  Taka oto sytuacja: Klient dostał dotację na założenie działalności, kupił m.in. kasę fiskalną, ale jej nie fiskalizował, bo nie miał takiego obowiązku, po roku firmę zamknął, a teraz kasę chce sprzedać. Teoretycznie kasa nadaje się do sprzedaży: ma ważną homologację i nie była wprowadzona w tryb fiskalny czyli NIP nie został trwale zapisany. Tylko kto kupi kasę fiskalną bez faktury? A jak wystawić legalnie fakturę, jeśli firma zamknięta i rozliczona w US?
  Zatem Drodzy Potecjalni Przedsiębiorcy! Jeśli kupujecie kasę fiskalną, której nie musicie od razu fiskalizować i zakładacie, że "jak biznes nie wypali, to się kasę sprzeda", to wybierzcie kasę z długim terminem ważności homologacji i pamiętajcie, by odsprzedać ją zanim zamkniecie firmę.

 

Ratunku, wystawiłam paragon na 44 100 zł zamiast na 100!

Email Drukuj

Zdarzają sie takie telefony, szczególnie na początku pracy na kasie fiskalnej. Cóż wtedy robimy? Jeśli mamy jeszcze otwarty paragon, to wycofujemy się z kwoty (na kasie Novitus klawisz C) lub usuwamy całą pozycję (na Novitus: F korekta F Usuń). Jeśli paragon już jest zamknięty, należy klientowi wystawić poprawnie nowy paragon, a ten błędny wpiąć w zeszyt pt. np." Błędne paragony" (może to być zwykły zeszyt szkolny odpowiednio opisany). Później księgowa powinna odliczyć kwotę z błędnych paragonów od sprzedaży na raporcie miesięcznym.

 

Czy można przyjąć zwrot towaru bez paragonu?

Email Drukuj

Według informacji zamieszczonych 14 marca 2016 roku przez Novitus na FB, paragon fiskalny jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży. Gdy klient próbuje zwrócić towar nie mając paragonu, powstaje problem, jak skorygować ową sprzedaż. Otóż według organów podatkowych, dopuszczalne jest zastąpienie oryginału paragonu np. wydrukiem z terminala płatniczego, dowodem zapłaty kartą kredytową, dowodem przelewu na konto sprzedawcy, wyciągiem z rachunku bankowego lub potwierdzeniem zawarcia umowy sprzedaży przesłane za pomocą email.

Więcej: https://www.facebook.com/Imadium/?ref=bookmarks

 

Zarezerwuj sobie kasę na 1 marca 2015

Email Drukuj

Wspomniana wcześniej ustawa została podpisana, zatem w 2015 roku ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, bez względu na obroty, będą musieli prowadzić m.in.:

 • mechanicy (naprawa samochodów, motocykli, motorowerów, opon i kół, wymiana opon i kół, badania i przeglądy techniczne)

 • lekarze i dentyści,

 • fryzjerzy, kosmetyczki,

 • prawnicy (również doradcy podatkowi, z wyjątkiem notariuszy)

 • świadczący usługi gastronomiczne

 • sprzedający niezapisane nośniki danych, perfumy i wody toaletowe

Szczerze mówiąc wolałabym, by prawo było na tyle przyjazne, że przedsiębiorcy sami chcieliby "wejść w kasy", by mieli z tego korzyść... W obecnych realiach jednak możemy jedynie zaplanować sprawne przeprowadzenie sprzedaży dużej grupie klientów jednocześnie, co wcale nie jest łatwe, bo zazwyczaj każdy zostawia kupno kasy na ostatnią chwilę. A kasy fiskalnej nie kupuje się tak jak bułki w sklepie. Kasę należy przede wszystkim zaprogramować towarami, które sprzedajesz, trzeba nauczyć się ją obsługiwać, wykonywać raporty, uzupełnić całą listę formalności i w końcu zfiskalizować. Naprawdę warto przygotować się wcześniej do tematu.

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, żaden z producentów nie przewidział wówczas, iż ustawa zmusi do zakupu kasy tak dużą grupę przedsiębiorców, że małych kas na polskim rynku zabraknie. Klienci kupowali kasy przestarzałe lub z wyższej półki, byle tylko wywiązać się z obowiązku narzuconego przez ustawodawcę. Chcielibyśmy w przyszłym roku uniknąć takiej sytuacji, dlatego namawiamy do zainteresowania się tematem już teraz. Rozeznaj wspólnie ze swoim księgowym, czy nowe rozporządzenie nadal zwalnia Cię z obowiązku ewidencji za pomocą kasy fiskalnej? Jeśli nie, zaplanuj kupno kasy, najlepiej zarezerwuj odpowiednią dla siebie kasę. Pozwoli to nam jako serwisowi, odpowiednio zaplanować programowanie kas, szkolenia użytkowników i fiskalizacje, producentom kas natomiast - wyprodukować odpowiednią ilość urządzeń.

Zadzwoń, zarezerwuj kasę dla siebie: 510 22 86 87 lub 510 22 86 87

 

Dlaczego warto kupować w małych sklepikach?

Email Drukuj

Czytacie etykiety na produktach? Ja osobiście czytam i pamiętam, że kiedy zaczęłam to robić stwierdziłam, że... właściwie nie ma co kupić. Wszystko ma tyle dodatków chemicznych, że strach to jeść. Powoli jednak w gąszczu innych znalazłam produkty, które przynajmniej wg etykiety są w miarę zdrowe. Długi czas kłopot miałam jednak np. z chrzanem. Zazwyczaj widnieje w jego opisie, że ma tylko 50% chrzanu, a reszta to dodatki typu cukier ocet, ale także skrobia modyfikowana kukurydziana, guma guar, pirosiarczyn sodu. W końcu znalazłam w dwóch małych sklepikach słoiczki z chrzanem wyprodukowane przez dwie nieznane mi lokalne firmy. Obok stały dżemy bez syropu glukozowo-fruktozowego i niepoddawane obróbce cieplnej miody. Wszystko jasne: małe firmy czyli wręcz domowa niewielka produkcja nie ma szans wprowadzić swoich produktów do dużych sklepów, więc wstawia je do małych. Wygrywają na tym i małe sklepiki, bo mają towar, którego nie ma w marketach, i klienci, którzy kupują zdrowy produkt. Odwiedzajmy więc małe sklepiki, które dają szansę lokalnym zdrowym produktom, nie uzależniajmy się tylko od gigantów, nasze zdrowie na pewno na tym zyska.

 

Kasa fiskalna w 2015 roku

Email Drukuj

Wśród właścicieli małych sklepików i straganów odczuliśmy lekkie poruszenie. Wchodzą, pytają: Podobno od przyszłego roku wszyscy mają mieć kasy fiskalne? Otóż wg mojej wiedzy: nie. Docelowo tak ma podobno być, ale ponieważ prawie niemożliwe byłoby zaopatrzenie jednocześnie wszystkich w kasy (ograniczona liczba serwisantów i trudna do oszacowania liczba kas), proces następuje stopniowo. Ale po kolei:

Najprawdopodobniej do końca listopada 2014 roku będzie podpisane i wydane nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Poprzednie wydane w listopadzie 2012 roku obowiązuje tylko do końca br. i gdyby przed 2015 rokiem Minister nie wydał nowego rozporządzenia w tym zakresie, to wszyscy przedsiębiorcy realizujący sprzedaż osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, musieliby od nowego roku stosować kasy fiskalne. Dlatego jest przygotowany nowy projekt i wg niego w kasy fiskalne w 2015 roku (bez względu na obroty) będą musieli się zaopatrzyć m.in.:

 • mechanicy (naprawa samochodów, motocykli, motorowerów, opon i kół, wymiana opon i kół, badania i przeglądy techniczne)

 • lekarze i dentyści,

 • fryzjerzy, kosmetyczki,

 • prawnicy (również doradcy podatkowi, z wyjątkiem notariuszy)

 • świadczący usługi gastronomiczne

 • sprzedający niezapisane nośniki danych, perfumy i wody toaletowe

Oczywiście powyższe nie dotyczy przedsiębiorców, którzy obsługują wyłącznie firmy.

Ponadto zwolnienie przestanie obowiązywać tych przedsiębiorców, którzy każde świadczenie usługi dokumentowali fakturą, w której zawarte były dane identyfikujące odbiorcę.

Część z wymienionych powyżej podatników będzie musiała prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej już od stycznia 2015 roku, a pozostali od marca 2015.

Tu jest link do rozporządzenia: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/233391

 

Klienci, płacąc kartą kupują więcej...

Email Drukuj

Czy wiesz, że klienci, płacąc kartą kupują więcej...
Dzięki zmianie prawa, która weszła w życie od 1 stycznia 2013 r., opłata interchange w Polsce nie będzie mogła być wyższa niż 0,5 proc, czyli ponad dwukrotnie mniej niż obecnie. Pół roku mają banki i agenci rozliczeniowi na dostosowanie się do nowego prawa, zatem od wakacji płatności kartą potanieją! Warto pomyśleć o zainstalowaniu Terminala Płatniczego w swoim czasie, by zwiększyć sprzedaż w sklepie. Zainteresowanych zapraszamy!

 

Jak zwiększyć drobną sprzedaż detaliczną

Email Drukuj

Wspólnie z przedsiębiorcami, którzy prowadzą sklepy z drobną sprzedażą detaliczną, typu saloniki prasowe, znaleźliśmy wart upowszechnienia, tani  pomysł na zwiększenie obrotów, bez dużych obciążeń finansowych. Każdy słyszał o doładowaniach telefonicznych, wiele osób je kupuje i wiele je sprzedaje. Sprzedaż zazwyczaj opiera się na kartach "zdrapkach" lub terminalach płatniczych. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W karty "zdrapki" trzeba zainwestować, czyli najpierw je kupić, a potem czekać na ewentualnych  klientów, a za dzierżawę terminala trzeba zapłacić zazwyczaj ok. 50 zł/m-c. Teraz pojawiło się jeszcze jedno rozwiązanie: Kasa Fiskalna Sento E + dodatkowy, inteligentny moduł GPRS, który montujemy wewnątrz kasy. Koszt takiego rozwiązania, to cena kasy (teraz 1341 zł netto) + 15 zł/m-c za moduł. Wziąwszy pod uwagę, że Sento E, to kasa nowej generacji, z kopią elektroniczną, błyskawiczną wymianą papieru, szybkim wydrukiem, możliwą do zaprogramowania długą nazwą towaru (do 40 znaków), klawiszami szybkiej sprzedaży (14x2) i wieloma innymi zaletami, to taki zakup naprawdę się opłaca!

Zobacz film prezentujący kasę SENTO E

Klienci określają kasę słowami:  „czadowa”, "odlotowa", intuicyjna i przyjazna. I choć zazwyczaj kas fiskalnych nikt nie lubi, to do tej naprawdę chce się czasem uśmiechnąć. Zwłaszcza, gdy wcześniej przedsiębiorca "męczył się" na taniej kasie z importu...

 

Od kiedy kasa fiskalna?

Email Drukuj

Jednym z warunków uzyskania zwrotu 700 zł z US za kasę fiskalną jest rozpoczęcie rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej w ustawowym terminie. Raczej rzadko, ale jednak zdarza się, że klienci „przegapiają” moment, w którym powinni zainstalować kasę fiskalną i tym samym tracą wspomniane 700 zł. Warto więc podsumować, kto i kiedy konkretnie powinien zainstalować kasę fiskalną. Obecnie przepisy obligują do rejestracji obrotów za pomocą kasy fiskalnej zarówno podatników VAT, jak i zwolnionych z tego podatku.

Pierwszą grupę przedsiębiorców stanowią firmy, które powinny prowadzić sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej od pierwszego dnia działalności. Dotyczy to sprzedawców m.in. paliw płynnych, alkoholi, papierosów, nagranych płyt CD/DVD i innych nośników, sprzętu radiowego, telewizyjnego, telefonów, biżuterii, przewozów pasażerskich itd.

Druga grupa to pozostali przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, ale tylko do momentu przekroczenia 20 tys. obrotu sprzedaży dla osób indywidualnych (nie na faktury). Po przekroczeniu tego progu powinni przygotować się do kupna kasy lub drukarki fiskalnej. Mają na to 2 miesiące czasu, czyli jeżeli podatnik osiągnął wspomniany obrót w lipcu, to od października powinien ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej.

Ale UWAGA! Nowe firmy, założone w bieżącym roku swój limit obrotów liczą proporcjonalnie do okresu dokonywania sprzedaży w danym roku podatkowym. Czyli, jeżeli firmę założyłeś 1-go lipca br. obowiązuje Cię limit obrotów 10 tys., jeśli 1-go października - 5 tys., a jeśli w grudniu - jedynie 1667zł... Szkoda, by 700 zł przepadło, zatem powiadomcie swoich znajomych, zwłaszcza, że zazwyczaj sprawa dotyczy jednoosobowych mikrofirm, gdzie właściciel sam dźwiga wszystkie obowiązki, w tym również często prowadzi księgowość.

 

Gdzie kupić kasę fiskalną?

Email Drukuj

Zdecydowanie polecam kupić kasę w stacjonarnym sklepie, najlepiej w małej, ale stabilnej firmie, by... nie mieć potem kłopotów z serwisem. Coraz częściej zdarza się, że klienci, którzy kupili kasy w innych miejscach, po rozeznaniu rynku, przenoszą serwis do nas. Znamienne, że zazwyczaj są to klienci dużych firm. Dlaczego tak się dzieje? Otóż każda kasa fiskalna ze swoim unikatowym numerem jest przypisana zarówno do jej właściciela, jak również do określonego serwisu. Informacje te przechowuje zarówno Urząd Skarbowy jak i Serwis Centralny producenta urządzeń. Kupując kasę fiskalną, wiążesz się z określonym serwisem, który przygotowuje urządzenie do pracy, szkoli Cię, wykonuje obowiązkowe przeglądy okresowe, usuwa awarie oraz pomaga przy ewentualnych zmianach w kasie. I tu zaczynają się problemy. Duży serwis zatrudnia dużo pracowników, którzy zazwyczaj często rotują – zmieniają firmy. Zdarza się niestety, że niemalże co roku przyjeżdża do Twojej kasy inny serwisant. Nie masz wpływu na to, kto przyjedzie, czy będzie kompetentny i miły, czy wręcz przeciwnie. I druga, trudniejsza sprawa: duży serwis, to duże koszty, zatem i droższe ceny usług. I zero elastyczności: gdy próbujesz coś negocjować możesz usłyszeć: „Taki mamy cennik” lub „Takie mamy godziny pracy”... A w małej firmie? Obsłuży Cię zazwyczaj sam właściciel lub współwłaściciel i zadba, byś był obsłużony jak najlepiej, bo zależy mu, żebyś polecił go swoim znajomym.

 

Jak zaprogramować towary na kasie fiskalnej 2013

Email Drukuj

Dziś na Facebooku Novitus udostępnił list Podsekretarza Stanu Macieja Grabowskiego, skierowany do wszystkich Dyrektorów Izb Skarbowych, a dotyczący wzbudzającego emocje nowego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. Oczywiście chodzi ponownie o ową "jednoznaczną identyfikację" nazwy towaru lub usługi.

Tym razem czytamy, że nazwa warzywa jest zbyt ogólna, ale nazwa pomidory czy jabłka, już jest prawidłowa, nawet jeśli jest ich kilka gatunków w różnych cenach (oczywiście należy rozróżnić towary o różnej stawce VAT). W mojej ocenie, mimo, że prawdopodobnie i tak będziemy się z klientem zastanawiać, czy teraz już lista towarów do zaprogramowania jest wystarczająco szczegółowa, to jednak list ten bardzo rozjaśnia sytuację i ułatwia nie tylko nam pracę. Poza tym w sposób jednoznaczny komunikuje, że jeśli podatnik ma kasę z mniejszą bazą towarów, będzie miał ją zaprogramowaną mniej szczegółowo, czyli na tyle, na ile pozwoli ilość pozycji w kasie.

Jednocześnie jednak wyraźnie jest napisane, by zwracać uwagę na dostosowanie się do nowych przepisów.

Tu można przeczytać cały list.

 

Zmiany w kasach fiskalnych w 2013r.

Email Drukuj

Nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących spowodowało u niektórych podatników zaniepokojenie, czy nie będą musieli kupować nowych kas fiskalnych. Wg nas nie będzie takiej konieczności, bowiem większość kas na rynku jest dostosowana do nowych przepisów a  np. wprowadzenie na żądanie Nabywcy – obowiązku zamieszczenia na paragonie numeru NIP Nabywcy również dotyczy to tylko kas, które umożliwiają taką funkcję. 

Obawy budzi jedynie zapis o jednoznacznej identyfikacji towarów. Chodzi o to, by nazwa towaru lub usługi pozwalała jednoznacznie określić, która pozycja na paragonie odpowiada  przysłowiowemu towarowi w torbie. 

Ministerstwo Finansów wyjaśnia: Sposób „jednoznacznego" identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem towarów i usług, jakie podatnik oferuje. Oznacza to, że tak jak dotychczas, to od podatnika zależy, w jaki sposób dobierze on nazwę towaru lub usługi, tak aby jego klient mógł jednoznacznie zidentyfikować zakupiony towar lub usługę. Przepisy nie wykluczają przy tym - tak jak obecnie – stosowania skrótów, a dotychczasowa praktyka potwierdza, że podatnicy korzystają z tej możliwości.

Jeżeli przykładowo podatnik dokonuje sprzedaży 5 gatunków jabłek i wszystkie są w jednakowej cenie, może on zaprogramować w kasie nazwę np. „jabłka". Natomiast jeżeli sprzedaje np. kilka gatunków jabłek, które mają różną cenę za kilogram, powinien oddzielnie je identyfikować np. nazwą lub ewentualnie nazwą skróconą gatunku.

Generalnie nasi klienci już budują bardziej szczegółowe listy towarów do zaprogramowania, ale nie oznacza to wymiany kasy, bo wolnych pozycji w kasie jest zazwyczaj kilka tysięcy. Niektórzy decydują się na wprowadzenie czytnika i programu sprzedażowo-magazynowego. Zazwyczaj polecamy tutaj Small Business, bo pracujemy na nim my i część naszych klientów.

Dokładny i wszechstronny opis programu jest na stronie Producenta: Symplex

Tu jest do pobrania Wersja demo

Reasumując: wiele nowe przepisy nie zmieniły, jednak zapowiadają bardziej skuteczne egzekwowanie dokładnego zaprogramowania kas, tak by nazwa towaru (usługi) jednoznacznie identyfikowała produkt. Za to jak jest kasa zaprogramowana, odpowiada właściciel kasy. 

Czy warto kupić używaną kasę fiskalną?

Email Drukuj

Trzeba być ostrożnym, gdyż atrakcyjna cena może być pułapką. Musimy upewnić się, że kasa fiskalna posiada ważną homologację, czyli decyzję dopuszczającą do obrotu w Polsce. Bez ważnej homologacji nie wolno kasy ufiskalnić! Jeśli sprzedawca nie jest autoryzowanym serwisem, należy zastanowić się jak będzie sprawowana opieka serwisowa dla urządzenia (m. in. programowanie, przeglądy okresowe, czynności w Urzędzie Skarbowym itp.) i jak będą rozliczane koszty usług oraz dojazdów.  Musimy znaleźć serwis, który posiada stosowne uprawnienia.


Należy pamiętać, że ufiskalniona kasa rejestrująca ma wprowadzony na trwałe do pamięci fiskalnej NIP podatnika, który użytkował ją wcześniej, a zapełniona pamięć fiskalna nie pozwala na wystawianie paragonów (jest w trybie tylko do odczytu).  Dlatego w przypadku maszyny używanej trzeba dowiedzieć się, czy kasa fiskalna została wyrejestrowana we właściwym Urzędzie Skarbowym i czy ma nową pamięć fiskalną (koszt wymiany pamięci fiskalnej może przewyższać cenę zakupu urządzenia). Poza tym używana maszyna może być nadmiernie zużyta mechanicznie (szczególnie klawiatura i mechanizm drukujący). Zwykle ma też słabe akumulatory, co ma znaczenie w miejscu gdzie są zaniki prądu.

 

Nie odkładaj kupna kasy fiskalnej na ostatnią chwilę...

Email Drukuj

Jak pisałam wcześniej od marca duża nowa grupa podatników będzie musiała pracować na kasie fiskalnej. Już teraz widzimy w naszym sklepie natężony ruch. Niestety spora część potencjalnych właścicieli kas odkłada zakupy na ostatnia chwilę. Odradzam takie "niedziałanie". Jeśli wszyscy przyjdą kupić kasy w ostatniej chwili, serwisy będą miały dużo pracy i ograniczony czas dla klientów. Doradzam kupić kasę wcześniej, zapoznać się z nią i nauczyć pracować w trybie szkoleniowym, by później bez stresu obsługiwać ją w trybie fiskalnym.

Pierwsza wizyta - zainstalowanie kasy - trwa zwykle około 1 godziny i obejmuje: zaprogramowanie kasy oraz szkolenie z obsługi urządzenia.  Najpierw programujemy nagłówek, czyli dane sprzedawcy, a później listę towarów/usług. Przyjrzyj się jakiemukolwiek paragonowi i zastanów się, jak powinien wyglądać Twój, przygotuj wcześniej swoją listę produktów, byś o żadnym nie zapomniał. Po zaprogramowaniu następuje szkolenie wszystkich osób, które będą wystawiać paragony na danej kasie.  Na razie pracuje ona w trybie ćwiczebnym, zatem nic nie zapisuje się w pamięci fiskalnej. W tym trybie można pracować dowolnie długo, nawet  kilka miesięcy. Gdy nadchodzi termin fiskalizacji, serwisant przyjeżdża ponownie i uruchamia pamięć fiskalną w kasie. Od tej chwili wszystkie operacje są zapamiętywane przez urządzenie.

Żeby zmotywować klientów do szybkiego działania ogłaszamy promocję na kasy marki Novitus:

Do końca stycznia 10% rabatu od ceny katalogowej oraz programowanie*, szkolenie, fiskalizacja GRATIS!

Do 15 lutego 5% rabatu od ceny katalogowej oraz programowanie*, szkolenie, fiskalizacja GRATIS!

Do 25 lutego programowanie*, szkolenie, fiskalizacja GRATIS!

 Dojazd do 25km Gratis!

*promocja dotyczy programowania do 40 artykułów

Chcesz być obsłużony bez pośpiechu? Zadzwoń i zarezerwuj termin: tel. 508 103 943, 510 22 86 87

 

Podpis elektroniczny - nowe ceny dla OSK

Email Drukuj

Z powodu wejścia w życie nowej ustawy od 19.01.2013r. Bezpieczny Podpis Elektroniczny stanie się niezbędny w Ośrodkach Szkolenia Kierowców. Dlatego producent podpisu - Enigma SOI, specjalnie dla OSK, ustanowił nowe ceny zestawów. Teraz oferta dla OSK (i tylko dla OSK) przedstawia się następująco:

Zestaw CenCert bez czytnika na 2 lata: 175 zł netto

Zestaw CenCert  standardowy na 2 lata: 215 zł netto

Zestaw CenCert token (USB) na 2 lata: 225 zł netto

Generowane przez Enigmę SOI klucze Subskrybentów są bardziej bezpieczne od innych, bowiem mają długość 2048 bitów (gdy większość pozostałych centrów certyfikacji oferuje tylko klucze 1024 bitowe). Łódź, Zgierz, Aleksandrów Łódzki czy Poddębice, gdziekolwiek prowadzisz swoją szkołę, do nas zawsze jest "po drodze a obsługa kompleksowa"- tak to określają nasi klienci. Niektórzy bowiem nie tylko kupują podpis, ale i kasę fiskalną oraz "porządkują" sprawy z "Cyfrą+" jednocześnie. 

Sprawdź, czy nie musisz kupić kasy fiskalnej w 2013 roku...

Email Drukuj

Z dniem 01.01.2013 wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Spowoduje to, że obowiązkiem fiskalnym objęty zostanie prawie cały drobny handel oraz szkoły nauki jazdy.

Warto sprawdzić, czy obowiązek fiskalny nie obejmie też Twojej firmy, bo jeśli kasę fiskalną zainstalujesz za późno, nie tylko podpadniesz Urzędowi Skarbowemu, ale też bezpowrotnie stracisz prawo do 700zł zwrotu za zakup kasy.

Zmianie ulega bowiem limit obrotu sprzedaży nieewidencjonowanej dla „starych” firm z 40 tys. na 20 tys. Oznacza to, że podatnicy, którzy w 2012 roku przekroczyli limit 20 tys. obrotu, ale byli zwolnieni z obowiązku fiskalnego, ponieważ obowiązywał limit 40 tys. obrotu, od marca 2013 roku będą musieli prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Ze zwolnienia nie będą mogły już korzystać m.in.: szkoły nauki jazdy, szkoły i instruktorzy tańca oraz podatnicy prowadzący pozaszkolne zajęcia sportowe i rekreacyjne.

Nowe firmy, które zaczynają działalność w 2013 roku obowiązuje limit 20 tys. obrotu określany w proporcji do okresu prowadzenia działalności, czyli jeśli rozpoczniesz działalność 1 lipca (połowa roku) będzie Cię obowiązywał limit 10 tys. obrotu (połowa limitu).

Jeżeli zacząłeś działalność w trakcie 2012 roku obowiązuje Cię limit 20 tys. obrotu w skali całego roku bez wyliczania proporcji.

 


Strona 1 z 2

Created by SoftMatrix