Imadium

Od kiedy kasa fiskalna?

Email Drukuj

Jednym z warunków uzyskania zwrotu 700 zł z US za kasę fiskalną jest rozpoczęcie rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej w ustawowym terminie. Raczej rzadko, ale jednak zdarza się, że klienci „przegapiają” moment, w którym powinni zainstalować kasę fiskalną i tym samym tracą wspomniane 700 zł. Warto więc podsumować, kto i kiedy konkretnie powinien zainstalować kasę fiskalną. Obecnie przepisy obligują do rejestracji obrotów za pomocą kasy fiskalnej zarówno podatników VAT, jak i zwolnionych z tego podatku.

Pierwszą grupę przedsiębiorców stanowią firmy, które powinny prowadzić sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej od pierwszego dnia działalności. Dotyczy to sprzedawców m.in. paliw płynnych, alkoholi, papierosów, nagranych płyt CD/DVD i innych nośników, sprzętu radiowego, telewizyjnego, telefonów, biżuterii, przewozów pasażerskich itd.

Druga grupa to pozostali przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, ale tylko do momentu przekroczenia 20 tys. obrotu sprzedaży dla osób indywidualnych (nie na faktury). Po przekroczeniu tego progu powinni przygotować się do kupna kasy lub drukarki fiskalnej. Mają na to 2 miesiące czasu, czyli jeżeli podatnik osiągnął wspomniany obrót w lipcu, to od października powinien ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej.

Ale UWAGA! Nowe firmy, założone w bieżącym roku swój limit obrotów liczą proporcjonalnie do okresu dokonywania sprzedaży w danym roku podatkowym. Czyli, jeżeli firmę założyłeś 1-go lipca br. obowiązuje Cię limit obrotów 10 tys., jeśli 1-go października - 5 tys., a jeśli w grudniu - jedynie 1667zł... Szkoda, by 700 zł przepadło, zatem powiadomcie swoich znajomych, zwłaszcza, że zazwyczaj sprawa dotyczy jednoosobowych mikrofirm, gdzie właściciel sam dźwiga wszystkie obowiązki, w tym również często prowadzi księgowość.

 

Dodaj komentarz


Menu witryny

certyfikat
Created by SoftMatrix