Imadium

Kasa fiskalna w 2015 roku

Email Drukuj

Wśród właścicieli małych sklepików i straganów odczuliśmy lekkie poruszenie. Wchodzą, pytają: Podobno od przyszłego roku wszyscy mają mieć kasy fiskalne? Otóż wg mojej wiedzy: nie. Docelowo tak ma podobno być, ale ponieważ prawie niemożliwe byłoby zaopatrzenie jednocześnie wszystkich w kasy (ograniczona liczba serwisantów i trudna do oszacowania liczba kas), proces następuje stopniowo. Ale po kolei:

Najprawdopodobniej do końca listopada 2014 roku będzie podpisane i wydane nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Poprzednie wydane w listopadzie 2012 roku obowiązuje tylko do końca br. i gdyby przed 2015 rokiem Minister nie wydał nowego rozporządzenia w tym zakresie, to wszyscy przedsiębiorcy realizujący sprzedaż osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, musieliby od nowego roku stosować kasy fiskalne. Dlatego jest przygotowany nowy projekt i wg niego w kasy fiskalne w 2015 roku (bez względu na obroty) będą musieli się zaopatrzyć m.in.:

  • mechanicy (naprawa samochodów, motocykli, motorowerów, opon i kół, wymiana opon i kół, badania i przeglądy techniczne)

  • lekarze i dentyści,

  • fryzjerzy, kosmetyczki,

  • prawnicy (również doradcy podatkowi, z wyjątkiem notariuszy)

  • świadczący usługi gastronomiczne

  • sprzedający niezapisane nośniki danych, perfumy i wody toaletowe

Oczywiście powyższe nie dotyczy przedsiębiorców, którzy obsługują wyłącznie firmy.

Ponadto zwolnienie przestanie obowiązywać tych przedsiębiorców, którzy każde świadczenie usługi dokumentowali fakturą, w której zawarte były dane identyfikujące odbiorcę.

Część z wymienionych powyżej podatników będzie musiała prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej już od stycznia 2015 roku, a pozostali od marca 2015.

Tu jest link do rozporządzenia: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/233391

 

Dodaj komentarz


Menu witryny

certyfikat
Created by SoftMatrix